822B019-173L801
Manufacturer
NorComp
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 19POS SOLDER CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
822B019-173L801 PDF
Type Description
Series:QUIK-LOQ™ 822B
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:-
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:Keyed
Shell Material:Brass
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black, Silver
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Strain Relief
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:280V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C