2M803-003-02M9-19SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
2M803-003-02M9-19SN PDF
Type Description
Series:2M
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:9-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.500" (12.70mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C