CIR020R-24-9P-F80
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 2POS SILVER CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CIR020R-24-9P-F80 PDF
Type Description
Series:CIR
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:2
Shell Size - Insert:24-9
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):80A
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C