CIR030FP-24-28P-F80-T12
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
DataSheet
CIR030FP-24-28P-F80-T12 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:24
Shell Size - Insert:24-28
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:200VAC, 250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C