8LT323B53SC
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
DataSheet
8LT323B53SC PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:53
Shell Size - Insert:23-53
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:C
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Green Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Green
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C