DJT16E25-24SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
DJT16E25-24SA PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:24
Shell Size - Insert:25-24
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A, 23A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C