CIR06R-40-10P-F80
Description
CONN PLUG MALE 29P SILVER CRIMP
DataSheet
CIR06R-40-10P-F80 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:29
Shell Size - Insert:40-10
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Coupling Nut
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A, 46A, 80A
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C