FGG.1B.316.CLAD72Z
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
DataSheet
FGG.1B.316.CLAD72Z PDF
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:316
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):1.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C