801-009-01M7-10GA
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
DataSheet
801-009-01M7-10GA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:7-10
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C