CA3106F22-20PF80
Description
CONN PLUG MALE 9POS SILVER CRIMP
DataSheet
CA3106F22-20PF80 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015, CA
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:9
Shell Size - Insert:22-20
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A
Voltage Rating:50V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C