AFD51-24-61PZ
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AFD51-24-61PZ PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:24-61
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Z
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C