KPSE00E22-55SDN
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE00E22-55SDN PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:22-55
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Shrink Boot Adapter
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C