KPT07A18-11PEX
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD SOLDER
DataSheet
KPT07A18-11PEX PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:11
Shell Size - Insert:18-11
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Bulkhead
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:1000VAC, 1400VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C