13280-18PG-321
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
13280-18PG-321 PDF
Type Description
Series:Maxi-Con-X®
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:18
Shell Size - Insert:-
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Keyed
Shell Material:Polyamide (PA), Nylon
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Weathertight
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Cable Clamp
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:600V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C