D38999/24FE26HD
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
D38999/24FE26HD PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:26
Shell Size - Insert:17-26
Shell Size, MIL:E
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:D
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
10-214222-1P
10-214222-1P
CONN RCPT MALE 2POS GOLD CRIMP