CN0966B18S11PN-140
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
DataSheet
CN0966B18S11PN-140 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:11 (1 + 10 Power)
Shell Size - Insert:18-11
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:-
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Ground, Self Locking
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.865" (21.97mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C