CIR02R-32-A13SX-F80-T12
Description
CONN RCPT FMALE 13POS GOLD CRIMP
DataSheet
CIR02R-32-A13SX-F80-T12 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:13
Shell Size - Insert:32-A13
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Shielding:-
Current Rating (Amps):23A
Voltage Rating:900VAC, 1250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C