CIR06F-32-17SX-F80
Description
CONN PLUG FMALE 4P SILVER CRIMP
DataSheet
CIR06F-32-17SX-F80 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:4
Shell Size - Insert:32-17
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding:-
Current Rating (Amps):80A
Voltage Rating:900VAC, 1250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C