804-004-07NF15-85SA
Description
CONN RCPT FMALE 85POS CRIMP
DataSheet
804-004-07NF15-85SA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:85
Shell Size - Insert:15-85
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Strain Relief
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C