CIR06CF-16-12S-F80
Description
CONN PLUG FMALE 1P SILVER CRIMP
DataSheet
CIR06CF-16-12S-F80 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:1
Shell Size - Insert:16-12
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding:-
Current Rating (Amps):80A
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C