CA06R28-22P
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 6P SILV SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CA06R28-22P PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015, CA
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:6
Shell Size - Insert:28-22
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A, 135A
Voltage Rating:50V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C