MS3475L24-19P
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MS3475L24-19P PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:24-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):23A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C