PKG.0K.304.CLLC45
Manufacturer
REDEL / LEMO
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
PKG.0K.304.CLLC45 PDF
Type Description
Series:0K
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:4
Shell Size - Insert:304
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Rear Side Nut
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:G
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.161" ~ 0.177" (4.10mm ~ 4.50mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C