CKB.M19.GLNV
Manufacturer
REDEL / LEMO
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CKB.M19.GLNV PDF
Type Description
Series:2P
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:M19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Front and Rear Side Nut
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Orientation:B
Shell Material:Polysulfone (PSU)
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Gray, Green
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C