2M801-009-02M16-12SB
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
DataSheet
2M801-009-02M16-12SB PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:12
Shell Size - Insert:16-12
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.805" (20.45mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C