8LT525F24SN
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
DataSheet
8LT525F24SN PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:24
Shell Size - Insert:25-24
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A, 23A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C