801-007-26M7-10SA
Description
CONN PLUG FMALE 10POS CRIMP
DataSheet
801-007-26M7-10SA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:7-10
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C