CIR01G-36-77S-F80
Description
CONN RCPT FMALE 7P SILVER CRIMP
DataSheet
CIR01G-36-77S-F80 PDF
Type Description
Series:CIR
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:7
Shell Size - Insert:36-77
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Heat Shrink Adapter
Shielding:-
Current Rating (Amps):80A
Voltage Rating:900VAC, 1250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C