KPSE02E20-16PWA206
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE02E20-16PWA206 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:20-16
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:1000VAC, 1400VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C