8LT725B43PB
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
DataSheet
8LT725B43PB PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:43
Shell Size - Insert:25-43
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:B
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Green Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Green
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C