2M801-010-02NF16-55PB
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
DataSheet
2M801-010-02NF16-55PB PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:16-55
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C