801-008-16ZN9-19PD
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
DataSheet
801-008-16ZN9-19PD PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:9-19
Fastening Type:Threaded
Orientation:D
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C