KPT7A16-23PEX
Description
CONN RCPT MALE 23POS GOLD SOLDER
DataSheet
KPT7A16-23PEX PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:23
Shell Size - Insert:16-23
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Bulkhead
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CA3100E14S-6SB15
CA3100E14S-6SB15
CONN RCPT FMALE 6P SILVER CRIMP
D38999/26JE26SB
D38999/26JE26SB
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
KPT7A16-23PEX
KPT7A16-23PEX