AFD57-12-10SX-6117
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
DataSheet
AFD57-12-10SX-6117 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:12-10
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C