CN1020A18A14PN-200
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CN1020A18A14PN-200 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN1020
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:14 (Power)
Shell Size - Insert:18-14
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.865" (21.97mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C