8T616Z26PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
8T616Z26PA PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series II, 8T
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:26
Shell Size - Insert:16-26
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C