CA3100E22-12SF80
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 5P SILVER CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CA3100E22-12SF80 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015, CA
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:5
Shell Size - Insert:22-12
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A, 74A
Voltage Rating:50V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C