8T620B39SA
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
DataSheet
8T620B39SA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:39
Shell Size - Insert:20-39
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C