CAB.M02.GLA.C92G
Manufacturer
REDEL / LEMO
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CAB.M02.GLA.C92G PDF
Type Description
Series:2P
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:2
Shell Size - Insert:M02
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Orientation:B
Shell Material:Polysulfone (PSU)
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Gray
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):30A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.287" ~ 0.362" (7.30mm ~ 9.20mm)
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C