PHG.2K.314.CLLC85
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
DataSheet
PHG.2K.314.CLLC85 PDF
Type Description
Series:2K
Number of Positions:14
Shell Size - Insert:314
Color:Silver
Ingress Protection:IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):6.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.319" ~ 0.335" (8.10mm ~ 8.50mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C