PAA.M0.2TL.AC52R
Manufacturer
REDEL / LEMO
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
PAA.M0.2TL.AC52R PDF
Type Description
Series:1P
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:2
Shell Size - Insert:M02
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Orientation:A
Shell Material:Polyetherimide (PEI)
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black, Red
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):10A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature:-50°C ~ 170°C