MS27466T17F26PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MS27466T17F26PB PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:26
Shell Size - Insert:17-26
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C