MS27497P20B16S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
DataSheet
MS27497P20B16S PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:20-16
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Potted
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.159" (29.44mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C