AFD50-24-61SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AFD50-24-61SN PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:24-61
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C