DJT16F23-55HC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
DJT16F23-55HC PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:23-55
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:C
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C