KPSE02E18-32PZ
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE02E18-32PZ PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:32
Shell Size - Insert:18-32
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Z
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C