805-021-16MT12-26PC
Manufacturer
Powell Electronics
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
805-021-16MT12-26PC PDF
Type Description
Series:Mighty Mouse 805
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:26
Shell Size - Insert:12-26
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:C
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C