CN1021A22G55P7Y240
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CN1021A22G55P7Y240 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN1021
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:55 (Power)
Shell Size - Insert:22-55
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:7
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.106" (28.09mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C