CN0966B24S57P8Y140
Description
CONN PLUG MALE 57POS GOLD CRIMP
DataSheet
CN0966B24S57P8Y140 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN0966
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:57 (Power)
Shell Size - Insert:24-57
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:8
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Ground, Self Locking
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.235" (31.37mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C