CN0966B28G42P9-200
Description
CONN PLUG MALE 42POS GOLD CRIMP
DataSheet
CN0966B28G42P9-200 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:42 (Power)
Shell Size - Insert:28-42
Fastening Type:Threaded
Orientation:9
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Ground, Self Locking
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.485" (37.72mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C